Vize İşlemleri

Vize İşlemleri


Vize nedir?

Yurt dışına seyahat etmek isteyenlerin karşılaştıkları ilk işlemlerden olan vize, gitmek istediğiniz ülkenin konsolosluğundan ya da ülkeye giriş kapısından alınan izin belgesidir. Vize başvurusunda bulunarak ülkeye giriş ve konaklama talebinde bulunmuş olursunuz. Konsolosluğun gerekli evrakları inceleyerek karar verdiği bu süreçte, başvurunuzun olumlu sonuçlanması halinde ülkeye giriş için hak kazanırsınız. Bazı ülkeler ile Türkiye Cumhuriyeti arasında bulunan vize muafiyeti anlaşması nedeniyle bu işlemlere gerek duyulmadan ülkeye giriş yapabilirsiniz.

Vize türleri nelerdir?

Gideceğiniz ülkeye hangi amaçla seyahat etmek istediğinize göre vize türleri çeşitlenmektedir. Seyahat, eğitim, iş gibi amaçlar doğrultusunda ülkeye giriş yapmak istediğinizi başvurunuzda belgeler ile ispatlamanız gerekir. Vize türleri belirli kodlar ile gösterilmektedir. Başvurusunuz sırasında bu kodları aracı kurumlar ya da konsolosluktan öğrenebilirsiniz. Ayrıca Avrupa Birliği ülkelerine seyahat ederken shengen vizesi alarak hemen hemen tüm birliğe tabi olan ülkelerde vize süreniz boyunca seyahat etme hakkı kazanırsınız.

Vize başvurusu nasıl yapılır?

Başvurular direkt olarak konsolosluklara, konsoloslukların resmi olarak yetkilendirdiği kurumlara yapılabilir veya aracı kurumlar vasıtası ile başvuru gerçekleştirebilirsiniz. Vize başvurusu yapabilmek için konsoloslukların belirlediği evrakları hazırlamış olmanız ve vize için talep edilen ücreti yatırmanız gerekmektedir.  Konsolosluğa gitmek için yeterli vaktiniz yoksa ve bu işlemlerle kendiniz oyalanmak istemiyorsanız tatillideri ile kolaylıkla başvuru işlemlerini halledebilirsiniz.

Vize için gerekli belgeler nelerdir?

Vize için gerekli evraklar konsolosluklara göre değişiklik gösterir ancak; her konsolosluğun mutlaka istediği belgeler;

  • Pasaport
  • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
  • Banka hesap dökümü
  • Biyometrik fotoğraf
  • Mesleki durum belgesi
  • İkametgâh
  • Evli olanlar için aile cüzdanı

Vize ücretleri ne kadar?

Vize ücretleri her konsolosluğa göre değişiklik gösterir. Tatillideri.com aracılığı ile kolayca vize almak isterseniz Avrupa Birliği vize ücreti İstanbul için 150 Euro, Ankara ve İzmir için 140 Euro’dur.  İngiltere vize ücreti ise İstanbul’da 190, Ankara’da 250 Euro olarak belirlenmiştir.  Diğer ülkelerin vize başvuru fiyatlarını öğrenmek ve kolaylıkla vize işlemlerinizi tamamlamak için tatillideri ile iletişime geçebilirsiniz.

© 2018 Tüm Hakları Saklıdır. Acente 2

Kişisel Verilerin Korunması, Gizlilik Politikası ve Çerez (Cookie) Kullanımı İlkeleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.